W połowie XIV wieku w miejscu dawnej osady wczesnośredniowiecznej na peryferiach księstwa pomorskiego wybudowano zamek. Zamek Książąt Pomorskich pierwotnie wyrósł na wyspie połączonej z lądem mostem zwodzonym. (01 wg Neustettin in 6 Jahrhunderten).
Budowniczym szczecineckiego zamku jest książę wołogoski Warcisław IV, domniemany założyciel miasta (02 wg Rodowód książąt pomorskich).
W różnych założeniach, przechodząc liczne przebudowy, renowacje, a czasami wręcz odbudowy istnieje w tym samym miejscu od połowy XIV wieku (03 wg Neustettin in 6 Jahrhunderten).
W średniowieczu na zamku miały miejsce wydarzenia polityki europejskiej. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku był miejscem, w którym odbyły się zjazdy antypolskie zorganizowane przez wielkich mistrzów krzyżackich: Ulryka von Jungingena w 1409 roku i Paula von Russdorfa w 1423 roku.
Od 1606 roku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku stał się odprawą wdowią książąt z Dynastii Gryfitów. Pierwszą księżną, która otrzymała po zmarłym mężu warownię była księżna Anna, wdowa po Bogusławie XIII. Drugą księżną, na pewno najbardziej zasłużoną mieszkanką zamku była księżna Jadwiga Brunszwicka, która mieszkała w mieście do 28 czerwca 1650 roku, czyli do swojej śmierci (04 wg domena publiczna).
Przez cztery lata sarkofag z ciałem księżnej Jadwigi Brunszwickiej czekał na oficjalny pochówek w piwnicach zamkowych w Szczecinku. 22 września 1654 roku w kościele św. Elżbiety (dz. Wniebowzięcia N.M.P.) w Darłowie złożono oficjalnie sarkofag księżnej Jadwigi i innej księżnej pomorskiej, Elżbiety żony Bogusława XIV.
W okresie nowożytnym zamek często zmieniał swoje funkcje. Miejsce w nim znalazły instytucje: przytułek, szpital, manufaktura pasów brzusznych, a także katownia gestapo. W latach siedemdziesiątych w zamku mieścił się hotel POSTiW „Zamek” (Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku) z przyległym zespołem murowanych domków wczasowych (05 wg Szczecinek i okolice - przewodnik).
Po gruntownym remoncie współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 w projekcie pod nazwą „Odrestaurowanie zabytkowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku na centrum kongresowo-szkoleniowe z zapleczem gastronomicznym i hotelowym” powstało Centrum Konferencyjne ZAMEK (06 fot. Mateusz Zacharewicz).
Literatura:
- Dudź J., Szczecinek. Przewodnik historyczny, Szczecinek, 1996.
- Dzieje Szczecinka, t. I (do 1939 roku), red. R. Gaziński, Szczecin-Szczecinek-Pruszcz Gdański, 2010.
- Dzieje Ziemi Szczecineckiej, red. A. Czarnik, Poznań, 1971.
- Garczyński T., Stachowska M., Szczecinek i okolice. Przewodnik, Poznań, 1973.