Centrum Konferencyjne ZAMEK

Wystawa Jarosław Kukowski

Od 10 września do 11 października w Galerii Sztuki „ZAMEK” w Szczecinku będzie można obejrzeć wystawę zbiorową „Jarosław Kukowski i uczniowie”.

Na prezentowanej w Szczecineckiej Galerii przekrojowej wystawie prac Jarosława Kukowskiego będzie można oglądać dzieła zarówno z początku jego drogi twórczej, jak i najnowsze realizacje . Pracom artysty towarzyszyć będą obrazy jego uczniów

Wystawa prezentowana w Galerii „ZAMEK”, będzie zestawieniem prac uczniów z dziełami mistrza. – Ekspozycja ujawni jak silnie dominuje w artystach potrzeba odnalezienia nauczyciela, który podobnie jak Jarosław Kukowski, może odpowiednio ukierunkować swoich podopiecznych na ich artystycznej drodze.

Jarosław Kukowski (ur. 11 kwietnia 1972 w Tczewie) – polski malarz współczesny, designer, juror międzynarodowych konkursów artystycznych. Jego prace wystawiane były m.in.. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego - Królikarni, California Modern Art Gallery w San Francisco, Nowym Jorku (Art Expo), SOHO Studios w Miami, BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, uznawanych za symboliczne, przesycony jest dramatyzmem i smutkiem. Pełne bólu zdeformowane postacie ludzkie oraz mityczne stwory ukazane są na tle surrealistycznych pejzaży. Ten cykl prac zdefiniowany został przez autora jako nie-sny. W następnym okresie Kukowski zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. Dominującym tematem jego obrazów stały się akty, lecz nawet tu odczuwalne jest piętno rozpadu i upływającego czasu. Prace te zostały namalowane w formie fresków niszczonych przez czas i odsłaniających znajdujące się pod nimi zupełnie inne obrazy. W kolejnej fazie twórczości Kukowski nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne.

Ważniejsze cykle prac malarskich to: „Sny” „NieSny” „Freski” „Złota Seria” „Dotyk Człowieka” „Arrasy. Seria „Memento Mori” Jarosława Kukowskiego to czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Proces twórczy jest długotrwały, więc instalacji powstaje najwyżej kilka rocznie. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii „Freski” kontynuowanej przez artystę od lat 90-tych.

Zegary jako niepowtarzalne dzieła sztuki były wystawiane wraz z obrazami Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, gdzie prezentowane są obok jedynej w Polsce Biblii Gutenberga.

Jolanta Bukowska, urodzona w Tczewie, od najmłodszych lat starała się dać ujście swoim artystycznym zainteresowaniom i plastycznej wrażliwości.Pierwsze artystyczne kroli stawiała w pracowni malarskiej Tczewskiego Domu Kultury, gdzie pod kierunkiem Janusza Akermana uczyła się rysunku i malarstwa.Jej prace były zazwyczaj wysoko cenione, autorka zdobywała również rozmaite okoliczne nagrody wraz z Robertem Turło - późniejszym reżyserem filmów animowanych, scenografem, scenarzystą, grafikiem - wieloktotnie nagradzanym w kraju i za granicą

na prestiżowych festiwalach filmowych.Po dłuższej przerwie związanej z założeniem rodziny i macierzyństwem, Jolanta Bukowska powróciła do swej pasji. W 2004 roku wstąpiła do sekcji plastycznej dla dorosłych działającej przy Spółdzielni mieszkaniowej w Tczewie, gdzie pod kierunkiem lokalnego artysty Janusza Mokwy doskonaliła techniki malarstwa olejnego. Przełomem w jej drodze artystycznej było poznanie mistrza polskiego surrealizmu Jarosława Kukowskiego, a ogromny podziw jaki wzbudziły w niej Jego prace spowodował, iż został on jej nauczycielem i niedoścignionym wzorem.

Piotr Lemke

(ur. 1976)

Uprawia malarstwo olejne i akrylowe. Uczeń Jarosława Kukowskiego. Brał udział w wielu wystawach w Danii, Norwegii, Niemczech i Holandii. W Polsce wystawiał swoje prace w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Muzeum Mińsk Mazowiecki, Muzeum w Grudziądzu, Filharmonii w Wejherowie, Fabryce Sztuk w Tczewie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Quantum. Jest finalistą konkursu „Obraz Roku 2001” oraz laureatem nagrody publiczności „Obraz Roku 2002”. Jego prace znajdują się w kolekcji Art & Business.Tematem jego prac jest zdecydowanie abstrakcja – mimo to widać w niej jednak konkretne odniesienia do rzeczywistości. Jego obrazy najczęściej przedstawiają pękające płaszczyzny materii spod których wylewają się strugi farby, a znakomity warsztat powoduje stworzenie iluzji niesamowitej realności i dramatyzmu.

Ewa Kukowska to artystka pochodząca z Tczewa. Jej prace charakteryzuje różnorodna, eksperymentalna technika,jednakże korzysta również z tych tradycyjnych, np. olej i akryl. Przyglądając się jej obrazom, możemy zauważyć, że ich tematyka jest bardzo zróżnicowana, począwszy od realistycznych aktów, abstrakcyjnych kompozycji, do surrealistycznych pejzaży zamkniętych za kolorowymi okiennicami.Elementem spójnym jej prac jest zetknięcie wzorowego warsztatowo realizmu z dynamiczną, niegeometryczną abstrakcją. W 2003 roku, artystka została laureatką konkursu Lexmark European Art Prize, następnie Artist’s Magazine’s „2006 Art Competition” w USA oraz „Art Revolution” 2014 w Taipei. Swoje prace wystawiała w Luwrze

w Paryżu, Galerie Bram oraz Gallery Kolding w Danii, Galerii SD, Bellotto, Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Jak również w Muzeum w Grudziądzu, Galerii Quantum, Galerii

Miejskiej we Wrocławiu,  Muzeum w Mińsku Mazowieckim, Galerii Sztuki Współczesnej

w Kołobrzegu, Filharmoniach w Wejherowie oraz Białymstoku

Na uroczyste otwarcie wystawy oraz spotkanie z twórcami zapraszamy 10 września godz.18:00 - GALERIA SZTUKI „ZAMEK” W SZCZECINKU